Zorunlu Askerlik Nedir

Zorunlu askerlik nedir, şartları nelerdir, mecburi askerlik ne anlama gelir, zorunlu askerlik ile ilgili tüm detaylar… Tanım olarak zorunlu askerlik süresi kanunlarla belirlenen ve ülkelerin askerlik politikaları ile değişebilen özelliklere sahip bir askerlik biçimidir. Devletler tarafından vatandaşlarına yükümü olarak tutulmakta olan bu hizmet her erkek bireyin askerlik dönemi geldiği zaman belirlenen süre içerisinde yaptığı bir görevdir.

Ülkenin savunması, güvenliği, tatbikatlar ile ilgili her türlü askeri çalışmada, zorunlu askerler almış oldukları eğitimler çerçevesinde görev almaktadırlar. Askerlik mesleği dışında bireylerin zorunlu olarak kısa ve uzun dönem yaptığı bu hizmet, 21 yaşında olanların yapması gerektiği bir hizmettir.

Askerlik Hizmeti

Askerlik hizmeti, herhangi bir ülkede belirli bir yaşa gelen vatandaşların, zorunlu olarak, belirli bir süre orduda görev yapması. Ayrıca askerlik veya vatani hizmet olarak da bilinir. Yazıda belirtildiği gibi askerlik hizmetleri zorunlu askerlik ve profesyonel askerlik olmak üzere iki kısımda incelenmektedir.

Ülkemizde zorunlu askerlik dönemi;

Türkiye'de zorunlu askerlik hizmeti uygulanır. 1916'da çıkarılan bir yasaya göre her erkek 21 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırır. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Yüksek öğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri yedek subay olanlar için 12 ay, kısa dönem er olanlar için 6 aydır.

---- 6 ay kısa(Üniversite mezunları için)

---- 12 ay uzun(İlk, orta, lise ve ön lisans mezunları için) olmak üzere 2 dönemden oluşmaktadır.

Zorunlu Askerlik dünya genelinde birçok ülkede kullanılan bir hizmettir. Ancak profesyonel orduya geçmiş ve ekonomisi güçlü ülkelerde zorunlu askerlik uygulaması kaldırılmıştır.

Zorunlu Askerlik Olmayan Ülkelerden Bazıları;

Amerika,

İngiltere,

Fransa,

İspanya,

İtalya,

Almanya,

Japonya,

Kanada,

Avustralya,

İsveç, 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI