Kısa Dönem Askerlik

Kısa dönem askerlik nedir, kaç gündür, kısa dönem askerlik şartları nelerdir, kısa dönem askerlik ile ilgili tüm ayrıntılar... Kısa dönem askerlik uzun dönem askerliğin yarısı kadarlık bir süreye denk gelir. Kısa dönem askerlik hesabında gün hesaplaması, gün mantığı yoktur. Askerlik ay hesabı üzerinden gerçekleştirilir. 

Kısa dönem askerlik yapacaklar için 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre her ay için 2 gün izin hakkı verilmektedir. 6 aylık askerliği hesapladığımızda 12 gün evci izni hakkına sahip olursunuz. Bunu kullanmayı tercih etmezseniz 12 gün erken terhis olabilirsiniz.

Çoğu kısa dönem izin kullanmadığı içib 5 ay 18 gün askerlik görevini yaparak bitirir. Bunun yanında bir de acemi birliğinden usta birliğine gidiş için yol izni verilir. Bu yol izni de askerlikten sayılır ve yol izni gideceğiniz yere göre değişir. Yol izninin 1 gün ise askerliğiniz 1 gün; 2 gün ise askerliğiniz 2 gün daha kısalmış olur. Yani kaba bir hesap yaparsak kısa dönem askerlik izin kullanılmadan 5 buçuk ayda bitirilebilir. 

Kısa Dönem Askerlik Nedir?

Kısa dönem askerlik dört yıl ve daha fazla süreli;

---- Fakülte mezunu,

----Akademi mezunu,

---- Yüksekokul mezunu,

---- Enstitü mezunu,

---- Bunların dengi olduğu YÖK Başkanlığınca kabul edilen yurtdışı yüksek öğrenim kurumlarından mezun olup askerlik görevini daha kısa süre yapması için olanak sağlayan askerlik türüdür. 

Sülüs Kağıdı nereden alınır üzerinden neler yazar?

Sülüs kağıdını askerlik şubesinden veya e-devletten alınabilir. Aldıktan sonra sülüs kağıdında dikkat etmeniz gereken iki önemli tarih vardır. Bunlar: Sevk tarihi ve katılacağı tarihtir.

Sevk Tarihiniz: Askerliğe başlamış olduğunuz tarihtir. Tezkerenizi de bu tarih üzerinden alırsınız.

Katılacağınız Tarih: Acemi birliğinize teslim olacağınız tarihi gösterir.

Askerliğiniz sevk tarihinizden itibaren başlar.

Askerlikte Celp Dönemleri Nelerdir?

Askerlikte bir yıl içinde askere gidebileceğiniz 4 celp dönemi vardır. Hangi celp döneminde gitmek istiyorsanız o celp döneminden en az 2 buçuk ay önce başvurmanız gerekir. Bunlar:

---- Şubat Celp Dönemi: 16 Ağustos ve 15 Kasım tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde askere gidersiniz.

---- Mayıs Celp Dönemi: 16 Kasım 15 Şubat  tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde askere gidersiniz.

---- Ağustos Celp Dönemi:16 Şubat 15 Mayıs tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde askere gidersiniz.

---- Kasım Celp Dönemi:16 Mayıs 15 Ağustos tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde yani Kasım celbinde askere gidersiniz.

Kısa Dönem Askerlikte Acemilik Kaç Ay?

Kısa dönem askerlikte acemi birliğinin süresi 3-5 hafta arasında sürebilmektedir. Bu süreç gitmiş olduğunuz askerlik birimine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Kısa Dönem askerlik Doğuya Çıkar mı?

Kısa dönem askerlik doğuya mı çıkar batıya mı çıkar gibi genel bir yargıda bulunmak mümkün değil. Ankara'nın göbeğinde de kısa dönem askerlik görevi yapılırken aynı zamanda Hakkari Şemdinlide de bu görevi yerine getirebilirsiniz. Ancak kısa dönem askerlere çok stratejik görevler verilmez. Kendi meslek niteliklerine uygun görevler verilebilmektedir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI