Askerlikten Muaf Olma

Askerlikten muaf nasıl olunur, askerlikten muaf olma şartları nelerdir ve askerlikten muaf olmanın kriterleri… Anayasada yapılan düzenleme ile birlikte askerlik yaşı revize edilerek 21’e çıkarılmıştır. Yasalara göre bedenen ve ruhen sağlıklı olan her erkek birey askerlik görevini yerine getirmek durumundadır.  

Askere alma işlemleri ilk yoklama ve son yoklamanın ardından yapılmaktadır. İlk yoklamada genel itibariyle kimlik bilgileri doğrulanmakta, son yoklamada ise vatandaşın sağlık işlemleri gerçekleştirilmekte ve askerliğe elverişli olup olmadığı belirlenmektedir.  

Yapılan bu yoklamaların sonucunda, 111 sayılı askerlik ve askere alma kanununun 36. Maddesinde açıkça belirtilen durumda olanlar askere alınmazlar yani askerlikten muaf olurlar.  Peki askerlikten muaf olma nedenleri nelerdir? Kimler askerlikten muaf sayılırlar?

Askerlikten Muaf Sayılma Nedenleri Nelerdir?

---- Bedenen askere alınacağı yaş itibariyle gerekli sağlık testlerinden geçmesinin ardından gelişmediği ve yetersiz kaldığı açıkça belli olanlar askerlikten muaf sayılmaktadır.

---- 148 kg ve bu kilodan daha fazla olan kişiler her sene kontrole girme şartı ile bu kiloda oldukları süre zarfınca askerlikten muaf sayılmaktadırlar. 41 yaşından sonra ise tamamen askerlik hizmetinden muaf olurlar.

---- Konjetinal, yani doğum öncesi süreçte ya da bir hastalıktan dolayı yetersiz beslenmeden dolayı aşırı derecede beden geriliği, 1111 sayılı kanunla belirlenmiş boy-kilo standardının en alt kademesindeki değerden 21 kg ve daha fazla eksiği olanlar ya da en üst sınırından 30 kg fazlası olanlar; 20 yaşını doldurduğu halde boyu 150 cm’ den kısa olanlar askerlik hizmetinden tamamen muaf tutulur.

---- Uzun süreli tedavi gerektiren ( kanser gibi ) hastalıklara sahip olan kişiler, bu durumlarını tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları bir rapor ile belgelemeleri durumunda iyileşene kadar askerlikten muaf sayılırlar.

---- Askerlik yaşı geldiği halde devam eden bir adli soruşturması ya da kovuşturması olanlar veya hüküm giymiş mahkumlar, mahkumiyetleri sona erene kadar askerlikten muaf tutulurlar.

---- Her türlü yurt içinde veya dışında öğrenimleri devam eden öğrenciler eğitimleri süresince askerlikten muaf sayılmaktadırlar. Ancak bu sınır 29 yaşına kadardır.

---- Her türlü görevde olan devlet memurları, göreve başladıkları zaman itibariyle askerlikle yükümlü olsalar dahi, adaylık süresi zarfında talep etmeleri durumunda askerlik hizmetinden muaf sayılırlar.

---- Yabancı ülkelerde olup, oturma ve çalışma iznine sahip olanlar bu durumlarını belgeledikleri takdirde 38 yaşına kadar askerlik hizmetinden muaf sayılırlar. Ancak bu durumda her 2 senede bir isteklerini yinelemeleri gerekmektedir.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI