Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik tecili, askerlik süresi gelmiş olan erkeklerin çeşitli yasal sebeplerle askerliğe başlama sürecini ertelemeye yönelik yapılan bir işlemdir.

Normal şartlar altında Liseyi bitirmiş ve 21 yaşına girmiş olan bir kişi askere gitmek zorundadır. Ancak bu sürede 4 yıllık Üniversite, 2 Yıllık Ön Lisans, Geçerli Sağlık Sebepleri gibi yasal temele dayanan gerekçeler ile askerliklerini tecil ettirebilmektedirler.

Askerlik Süresi Uzun dönemler için 12 ay, Kısa dönem yani Üniversite mezunları için ise 5 Buçuk ay olarak belirlenmiştir. Yukarıda saymış olduğumuz gerekçeler resmi belgelere dayandırılarak askerliğin tecili yapılabilmektedir.

Askerlik Tecil İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

----  Lise veya Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.

---- Yurt içi veya yurtdışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.

---- Fazla kilolu kişiler bir sonraki yila kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.

---- Lisansli sporcular 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.

----  Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler onun askerligi bitene kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

---- Yükseköğrenim mezunlarından  çalıştıkları bilim dallarında  yurtiçi veya yurtdışında dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler..

---- Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma iznine sahip olanlar  belgelerle  bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvururlarsa  38 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.

---- Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Ne Kadar Sürede Tecil Başvurusu Yapılabilir?

Üniversite mezunları mezun olduktan sonra 2 ay içinde tecil başvurusu yapıp yaptırıp askerliklerini 2 yil kadar tecil ettirebilirler.

Lise Mezunlari Tecil Yaptırabilir mi?

21 yaşına gelmiş üniversiteye başlamamış lise mezunlari askerliklerini tecil yaptıramaz. Ancak sağlık sorunlarından ötürü erteleme yapabilirler.

Askerlik Tecil Nasıl Yapılır ?

Askerlik tecil ettirmek yani askerlik erteletme internet üzerinden yapılmamaktadır. Askerlik tecil için en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Askerlik şubesini arayarak görevli memura kimlik bilgilerinizi verip ne kadar tecil hakkınız olduğunu sorabilirsiniz.

Askerlik tecil için bağlı olduğunuz askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Eğer büyükşehirlerde yaşıyorsanız en sakin askerlik şubelerine gitmeniz önerilir. Bazı şubelerde sıra çok olduğu için günler bile sürebilir tecil işlemi.

Askerlik şubeleri 08:30 ‘da açılıyor.

Şubelerin celp dönemleri oluyor ve celp dönemlerinde çok yogun oluyorlar.Buradan celp dönemlerine bakıp ona göre gidebilirsiniz.

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

---- Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi

---- Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi

----  6 tane Vesikalık Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orda çekiliyor siz yinede götürün)

---- Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi

Askerlik Şubesine Gidince Yapılacaklar

Askerlik şubesine gittiğinizde 2 tane formdolduracaksınız. Tecil ettirmek için formun üstündeki kısmı işaretlemeniz lazım. Doldurduktan sonra numara alıp sıraya giriyorsunuz. Gişeye gerekli belgeleri verdikten sonra Aile hekiminize gidip muayene olmalı ve Askerliğe elverişlidir yazan bir belge almanız gerekmekte. Son olarak belgeyi askerlik şubesine götürüp askerliğinizi 2 yıl tecil ettirebilirsiniz.

Kimlerin Tecil Yaptırması Gerekmez

Herhangi bir liseden mezun olup üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin tecil işlemlerini okul otomatik olarak yapmaktadır

Mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde tecil yaptırmam gerekiyor?

Üniversiteden mezun olduktan sonra otomatikmen teciliniz kalkıyor. 2 ay içerisinde askerlik şubesine gidip tecil yaptırmanız gerekiyor.

Askerlik Tecil İşlemi Yaptırmazsak Ne Olur?

Askerlik  tecil işlemlerinizi yaptırmazsanız, asker kaçağı durumuna düşersiniz. Bu durumun çeşitli cezaları vardır. 4 aylık yoklama kaçağı kendi gelirse 296 tl, yakalanarak getirilirse 1187 tl ceza ödemek zorundadır. 20 yıllık bir yoklama kaçağı  yakalanırsa 46.335 lira ceza ödemek zorundadır. Askerlik tecil sorgulama sayfasından tecil sorgulaması yapabilirsiniz.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI