Askerlik Durum Belgesi

Askerlik durum belgesi sorgulama ekranından biten, çürüğe çıkan askerlik süreci ile alakalı belge çıktısı alabilirsiniz. Bu işlem internet üzerinden ve askerlik şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

E devlet sistemi askerlik durum belgesi sorgulama  ekranının aktif olması ile birlikte  askerlik şubelerinde uzun kuyruklar bekleyerek gerçekleştirebildiğimiz bilgi alma işlemleri artık sadece online olarak tc kimlik bilgisi ile yapılabilmektedir. Peki Askerlik Durum Belgesi neden talep edilir ve Sorgulama nasıl yapılır ?

Askerlik Durum Belgesi;

---- Üniversiteye başlama evresinde,

---- İşe başlama süresinde işveren tarafından,

---- Milletvekilliği adaylık sürecinde

---- Devlet memurluğuna atanma süresinde

Ve sayabileceğimiz benzeri durumlarda talep edilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak) www.turkiye.gov.tr ) E-Devlet kapısına ulaşarak T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra kolaylıkla askerlik durum belgesi alabilirsiniz. Bu alacağınız çıktı barkodu sayesine damgalı, kaşeli belge gibi resmi evrak olarak geçecek olup istediğiniz kuruma iletebilirsiniz.

Askerlik durum belgesi almak ya da e-devlet hizmetlerinden faydalanmak için bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Şayet daha önce almamış iseniz ; herhangi bir PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında edinebilirsiniz.

MSB Tarafından Duyuru

Askerlik ile ilişikleri bulunmayanların E-Devlet üzerinden Askerlik Durum Belgesi alabilmelerine ilişkin duyuru

---Askerlik Durum Belgenizi artık e-Devlet Kapısı üzerinden kendiniz oluşturabilir, barkodlu belgenizi diğer kurum ve kuruluşlar ile paylaşabilirsiniz. Belgeyi verdiğiniz kurum ise, "Askerlik Durum Belgesi Doğrulama" hizmetini kullanarak verilen belgenin gerçekliğini kolayca kontrol edebilir.

-----Bu hizmetten sadece askerlik ile ilişiği kalmamış vatandaşlar faydalanabilir. Tecil v.b. durumlarda belgenin Askerlik Şubeleri'nden alınması gereklidir.

Önemli Not: Askerlik durum belgesi almak için askerlik görevinizi yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Askere gitmemiş ya da tecilli kişiler askerlik durum belgesini askerlik şubelerinden almak zorundadırlar. Aksi durumda yukarıda bağlantı sayesine sorgulama yapmaya çalışırlarsa “ Askerlik durumunuz ile ilgili bilgi almak istiyorsanız askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. ” diye bir uyarı ile karşılaşmaktadırlar.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI