Askerlik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Askerlik başvurusu yaparken istenen belgeler nelerdir, askerlik şubesinde gerekli olan belgeler hangileridir? Bilindiği üzere ülkemizde askerlik zorunlu olarak 6 ay, 12 ay normal askerlik ve aynı şekilde As teğmen olarak 12 ay şekilde yapılmaktadır.

Celp dönemi geldiği zaman yapılacak askerlik başvurularında askerlik şubeleri bazı belgeler talep etmektedir. Askerlik başvurusu için gerekli belgeler ile birlikte şubeye gitmeniz işlemlerin sizin açınızdan çok daha rahat olması anlamına gelmektedir.

Askerlik başvurusu için gerekli belgeler şunladır;

----  Yoklamaya gelirken ise yanınızda nüfus cüzdanı,

---- 2 adet vesikalık  fotoğraf( Son 6 ay içerisinde çekilmiş)

---- Öğrenim durumunu gösteren belgenin asli ve fotokopisi,

---- Hastalık ya da benzer durumlar için sonuç belgesi,

---- Meslek ve sanatınıza dair belgeler, özürlülük belgesi (varsa),

---- Verem taraması sonucu belgesi,

---- Sporcu lisansı (varsa),

---- Ehliyet aslı ve fotokopisi (varsa) ile yoklamaya gidebilirsiniz.

Yukarıda belirtilmiş olan evraklar ile birlikte askerlik şubelerine gitmeniz halinde işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek ve sürekli farklı evraklardan ötürü git gel yapmamış olacaksınız.  Evraklarınızı tespit ettikten sonra Askerlik şubesinde memurlar size gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Eğer celp dönemi gelmiş ise hemen askere alınırsınız. Celp dönemine daha var ise belgeleri teslim ettikten sonra zamanı gelince askere alınacaksınız.

Askerlik başvurusunda istenen belgeleri temin ve teslim ettikten sonra, e devlet üzerinden de celp tercihi yapabilirsiniz. Eskiden bu işlemler sadece askerlik şubeleri aracılığı ile yapıldığı için çok uzun sürmekte ve çoğu zaman da birkaç gün sarkabilmekteydi. Ancak günümüzde askerlik tecil işlemleri, askerlik durum belgesi çıkarma, celp dönemleri öğrenme gibi birçok işlem e devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI