Askere Giderken Yanıma Neler Almalıyım?

Uzun dönem olsun kısa dönem olsun çoğumuz Türk vatandaşı olarak askere gittik veya gideceğiz. Peki askere giderken yanımıza neler almalıyız? Sizlere tecrübe sahibi olan biri olarak bununla ilgili detayları açıklarken aynı zamanda genel olarak askere gidişte mağdur olmamak ve eksiksiz bir şekilde gitmek adına yanımızda götüreceğimiz malzemeler ile ilgili ayrıntıları sunacağım. Ben uzun dönem askerlik yaptığım için bu konuda büyük tecrübeler edindim. Ayrıca acemi birliğim ile usta birliğim bir birinden çok farklı özelliklerde iklimlere sahipti. Madde madde ele alırken en önemlilerinden yola çıkacağım

1) Sivil Giysiler: Usta birliğinde normal şartlar altında haftada bir çarşı izni bulunmaktadır. Resmi askeriye kıyafetlerinden kurtulduğunuz ve normal insanların içine karıştığınız bir ortamda psikolojiniz açısından dışarı çıkmak çok iyi gelecektir. Bu sebeple yanınıza dışarıda giyeceğiniz kıyafetlerinizi muhakkak alın.

2) İç Çamaşırları: Bana göre temizlik herşeyden önemlidir. Eğer askerliğiniz yaz dönemine denk geliyor ise muhakkak iç çamaşırlarını bol bol alın. Zira askerde temiz ortam bulmak zor banyo imkanı yeterli ise sürekli düş alırsınız. Bu sebeple yanınıza en az 5 takım iç çamaşırı alınır

3) Boynunuza Asılan Cüzdan: Askeriyede belki de 30 yıldan fazladır değişmeyen en önemli kurallardan biridir. Ne yazık ki her çeşit insanın bulunduğu ortamda hırsızlık olayları ile karşılaşmak mümkün bu sebeple sağlam ve boynunuza asılabilen bir cüzdan yanınızda bulundurun. Bu sizin için çok önemli bir detay olacaktır.

4) Banyo Yapmak için Sabun, Şampuan: Askeriyede imkanlar kısıtlıdır. Bu analmda tabiri caizse her koyun kendi bacağından aslılıyor. Temiz ve güzel bir banyo yapmak için malzemeleriniz muhakkak yanınızda götürün. Aksi halde askeriye tarafından verilen yeşil sabun ile başınızı yıkamak zorunka kalırsınız. 

5) Kişisel Temizlik ve Bakım Ürünleri: Banyo yapmanın yanında günlük traş olmada, tırnaklarınızı keserken veya istenmeyen tüyleri almak için muhakkak yanınızda bir dizi kişisel bakım ürününüzü getiriniz. Traj makinası, jilet, köpük, cımbız gibi

6) Dolap, Valiz, Kıyafet ve Bot Kilitleri: Askerliyede günlük kullanmış olduğunuz kıyafetler dolabınızda bulunurken diğerleri ise ambar olarak tabir edilen yerde bulunurlar. Çalışan eşyalara önlem olması açısından muhakka dolabınıza, postalınıza ve diğer kişisel ürünlerinize kilit vurabilirsiniz. 

7) Ziraat Bankamatik Kartı: Askerlere ücretsiz EFT alım imkanı sunan ziraat bankamatik kartı ile para transferini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sebeple askere giderken muhakkak yanınızda bulundurunuz.

8) Mantar İlacı: Eğitimlerde veya nöbetlerde yoğun olarak yapılan hareketler ayak ve vücut terlemelerine sebep olabiliyor. Askeriyede en büyük sorunlardan biri mantar oluşumu olabilir. Bu sebeple muhakkak mantar ilacı yanınıza alınız.

9) Seccade: Eğer namaz kılıyorsanız yanınıza temiz bir seccade alın. Aksi takdirde namaz kılmak için ne yazık ki pek temiz ortamlar ile karşılaşmayabilirsiniz. 

10) Islak Mendil, Yara Bandı, Selpak: Bu ürünlerin muhakkak yanınızda hazır bulunması gerekir. küçük yaralara müdahalede yara bandı veya tuvaletlerde kullanacağınız seplak ve ıslak mendil kişisel temizliğiniz açısından büyük önem taşır. 

11) Not Defteri: Yanınıza muhakkak kısa notlar alabileceğiniz, arkadaşlarınızın telefonunu yazabileceğiniz küçük bir not defteri olmalı.

12) Kamerasız Cep Telefonu: Bildiğiniz gibi askeriyede artık eğitimler dışında ve boş zamanlarda telefon ile konuşmak mümkün ancak kamerasız olması şartı ile... Bunun için yanınıza basit bir telefon alabilirsiniz. 

Yukarıda saydığım maddeler benim gözüme çarpan en önemli maddelerdir. Tabiki ekleme yapılabilir ancak diğerleri teferrüattan öteye gitmeyecektir. Bunları muhakkak alınız. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI