12 Ay Er/Erbaş Askerlik

12 Ay Er/erbaş Askerlik nedir, uzun dönem askerlik süresi ne kadar, 12 ay askerlik sınıflandırması, celp dönemleri ve tüm ayrıntılar...

Uzun dönem askerliğin süresi 12 aydır. Gün olarak hesapladığımızda uzun dönem askerlik 365 güne denk gelir. Türk Silahlı Kuvvetleri askerlik hesabında gün hesabını dikkate almaz Yani 365 gün askerlik yapılacak diye bir durum söz konusu değildir. TSK askerlik hesaplaması ay üzerinden gerçekleştirir. Yani uzun dönem askerlik 12 aydır. 12 ayı dolduran asker tezkeresini alır. Fakat tezkerenizi 28 güne kadar erken almanız mümkün olacaktır. 

12 Ay Askerlikte Önemli Noktalar

---- Her askerin 1 ay görev süresinde 2 günlük izin hakkı vardır. Uzun dönem askerlik 12 ay olduğundan 24 gün bir askere izin süresi doğmaktadır. Bu ev iznini kullanmak yerine askerliğin sonuna saklayan asker 24 gün erken tezkeresini eline almış olur. Bu süre askerlik için çok büyük bir süredir.

----  Ordu size evinize gitmeniz için yol izin süresi vermektedir. Burada yol izin süresi evinizin konumuna göre 1 ile 3 gün arasında olabilmektedir. Bu izni de hesapladığımız da askerliğiniz yaklaşık 28 güne kadar kısalabilir.

Askerlikte Yol İzni Kaç Gün Nasıl Hesaplarım?

Eğer memleketiniz yani gideceğiniz ikamet adresi 800 km’den az ise yol iznini 1 gündür. Gideceğiniz yer 800 km ile 1600 km arasında ise 2 gün yol izni verilir. Eğer adresiniz 1600 km’den fazla ise 3 günlük yol izni hakkı verilir. Bu yol izin süreleri askerliğinizin bir kaç gün erken bitmesine vesile olabilir. Çünkü bu yol izin süreleri askerlikten sayılmaktadır.

Sülüs Kağıdındaki tarihler ne anlama gelir?

Sülüs kağıdınızı aldınız ama üzerinde yazan tarihlerin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Hemen açıklayalım. Sülüs kağıdında iki önemli tarih vardır. Bunlar Sevk Tarihi ve Katılacağı Tarihtir. Sevk tarihi askere bağladığınız tarihtir. Katılacağı tarih ise birliğinize teslim olacağınız tarihtir.

Er/Erbaş Askerlik Sınıflandırması

Yoklaması yapılanların tertip edilecekleri kuvvet komutanlıkları Askeralma Dairesi Başkanlığınca bilgisayar ortamında şifreli kayıtlar üzerinden rasgele erişim sistemiyle, sınıfları, branşları ve eğitim merkezleri ile celp grupları ise ayrılmış bulundukları Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığınca bilgisayar ortamında random üzerinden belirlenir.

12 Ay Askerlik Celp Dönemleri

Erbaş ve er statüsündeki yükümlüler yılda dört celp sekiz grup olmak üzere silah altına alınırlar.

12 Ay Askerlik Hizmet Süresi

askerlik hizmet süreleri 1076 Sayılı yasa gereği oniki ay, kısa dönem erbaşların ise altı aydır.

12 Ay Askerlik Sevk İşlemleri  

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 5837 Sayılı Kanunla değiştirilen 45’inci maddesi gereğince,

Celp ile ilgili hususlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu aracılığıyla duyurulur ve yurtdışı temsilciliklerine bildirilir. Bu ilan ve duyurular yükümlülere tebliğ mahiyetindedir. Ayrıca, yükümlülere celp için çağrı tebligatı gönderilmemektedir. Sevke tabi olduğunuz celp dönemini askerlik şubesinden veya PTT Merkezlerinden alacağınız şifre ile e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Sevke tabi olduğunuz celp döneminde kanuni mazeretiniz yoksa mutlaka sevkinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Sevke tabi olduğu celp döneminde sevkini yaptırmayan yükümlüler bakaya suçu işlemiş kabul edilirler. Celbe icabet etmeyerek bakaya kalanlar ile sevk evrakını aldıkları halde birliklerine katılmayanlar veya geç katılanlar hakkında durumuna göre idari para cezası verilir/suç dosyaları hazırlanarak  ilgili makama gönderilir.

Eğitim Birliğine katılma sürecinde yapılacaklar

---- Berber ihtiyacınız kışlada ücretsiz karşılanmaktadır. çarşıda üç numara veya uygunsuz traş olmayınız.

---- Kayıt- kabul esnasında ( bot, çorap, havlu, terlik, diş macunu, diş fırçası, eldiven, pijama ve eşofman gibi ) istihkaklarınız devlet tarafından karşılanacaktır. Piyasadan satın almayınız.

---- Günlük gereksinimlerinizi (traş malzemesi, bot boyası, temizlik malzemesi, kalem vb.) kışla kantinlerinden piyasadan daha ucuz fiyata karşılayabilirsiniz.

---- Kışlaya gelirken yanınızda cep telefonu, fotoğraf makinesi, teyp, radyo, CD, disket, kesici ve delici alet, yiyecek, içecek ve benzeri maddeleri getirmeyiniz.

---- Sorunlarınıza daha kolay çözüm bulunabilmesi maksadıyla; kayıt–kabul esnasında, varsa özel, sağlık ve benzeri sorunlarınızı çekinmeden ve doğru olarak görevli personele anlatınız.

---- Tedavi amacıyla sürekli kullandığınız ilaçları getirebilir, doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu maksatla yanınızda getireceğiniz ilaçları kışlaya girişte teslim ediniz.

---- Temel eğitiminizi tamamladıktan sonra kalan askerlik hizmetinizi tamamlayacağınız birlik ve kurumlara dağıtımınız ayrılmış olduğunuz kuvvet komutanlığınca bilgisayar ortamında yapılacaktır.

Bu birlik ve kurumlarda, yurt savunması ile ilgili konuların yanında disiplinli çalışmayı, yardımlaşmayı, zor şartlar altında mücadele etmeyi, arkadaşlığı öğrenecek ve sivil yaşamınızda da geçerli olabilecek bir meslek     veya beceri de kazanabileceksiniz.

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI