ASKERLİK YERİ BİLGİ SAYFASI

Askerlik yeri öğrenme ekranına hoş geldiniz! Askerlik ile ilgili bazı genel bilgiler verdikten sonra e devlet üzerinden nasıl askerlik yerinizi öğreneveğiniz ile ilgili ayrıntıları sizlere vereceğiz. Biindiği üzere askerlik ülkemizde kısa dönem ve uzun dönem olmak üzere iki dönem halinde yapılmaktadır. Kısa dönem askerlik 5 buçuk ay uzun dönem askerlik ise 12 ay olarak yapılır.

Kısa dönem askerlik 4 yıllık Üniversite mezunları ve daha üst eğitim kademelerini kapsar iken;

Uzun dönem askerlikte ise ilk okul mezunlarından 2 yıllık ön lisans mezunlarına kadar ki eğitim seviyelerini kapsamaktadır. 

Normal şartlar altında kısa dönem askerlik üniversite mezunu olduktan sonra iş hayatına atılmamış kişiler için aynı yaz döneminde başlar. Fakat çeşitli gerekçeker gösterilerek askerliğin tecil edilebilmesi söz konusu olabilmektedir. 

Kısa dönem askerlikte ise aynı şekilde 20 yaşında gün almış ve herhangi bir gerekçe gösterilmeden (Sağlık gibi) tecil ettirmeyen kişiler için en yakın celp döneminde askerliğe alınma süreci başlamaktadır. 

Askerlik Başvurusu Yapıldıktan Sonra Askerlik Görev Yeri E- Devlet sistemine düşmektedir!!!

Askerlik şubelerine gidilerek şahsen başvuru yapıldıtan sonra ASAL tarafından sonuçlar e devlet ekranına yansıtılmaktadır. Yani askere gitmen isteyen kişiler askerlik göre yerlerini e devlet askerlik bilgileri sorgulama ekranından öğrenebilmektedirler. Sizler de aşağıdaki yönlendirme linkimizi kullanarak kişisel bilgilerin ile nerede askerlik yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

SEVK EDİLECEK ASKERLİK YERİ İÇİN TIKLA

 


Askerliksorgula.net’e Hoş Geldiniz!

ŞAFAK HESAPLAMA EKRANI!

Askerlik sorgulama sitemizde askerlik ile ilgili her türlü bilgiyi alabilir, e devlet ile entegre biçimde askerlik görev yerinizi öğrenebilirsiniz. Sistem üzerinden askerlik durum belgesi, askerlik borç sorgulama, askerlik görev yeri belgesi alma, celp tarihleri, askerlik başvurusu için gerekli belgeler ve işlemler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda şafak hesaplama modülünden kaç gün askerliğinizin kaldığını öğrenebilirsiniz.

ASKERLİK SORGULAMA

E- Devlet Askerlik sorgulama, askerliğim nereye çıktı, askerlik şafak hesaplama, askerlik durum belgesi alma ve askerlik ile ilgili t Askerlik Sorgula Uzmana Sor